Jak wygląda oferta spływów łodziami po Krutyni?
Krutyni nie odkryli ludzie współcześni. Zachwycająca, dzika i nieokiełznana przyroda pozostawiała bez tchu wiele pokoleń. Pierwsze spływy łódkami organizowano tutaj już w czasach międzywojennych. Aktualnie, sezon trwa w okresie od kwietnia do listopada. W tym też czasie we wsi Krutyń panuje prawdziwe oblężenie przez turystów, którzy zjeżdżają się z różnych stron w poszukiwaniu nieskażonej i olśniewającej przyrody. Tę podziwiać można również z łódki, kajaka czy canoe, gdyż szlak przepływa przez Rezerwat Krutyni.
Czym jest Rezerwat Krutyni?
Powstał w 1983 roku z inicjatywy olsztyńskiego konserwatora przyrody w Olsztynie Rudolfa Klarowskiego. Aktualnie to obszar o powierzchni 273,12ha, w skład którego wchodzi między innymi Jezioro Krutyńskie czy górny odcinek rzeki Krutyni. Co ważne, Rezerwat obejmuje też liczne lasy, w tym liściaste i mieszane. To wszystko może właśnie podziwiać każdy, kto zdecyduje się w tym właśnie miejscu spędzić nieco czasu i odetchnąć świeżym powietrzem.
Co zobaczymy? Jak popłyniemy? Opis trasy spływu
Spływ zaczyna się zazwyczaj o świcie. To dzień, który obfitować będzie w rozliczne przygody i wspaniałe chwile pełne wrażeń. Wyruszamy zawsze z przystani, która zlokalizowana jest tuż koło mostu. Tak, to nie pomyłka! W pierwszej kolejności płyniemy pod prąd, w kierunku ośrodka turystycznego „Syrenka” oraz stanicy wodnej PTTK. Atrakcje czekają już po około 200 metrach. Wówczas po prawej stronie mijamy budynek przedwojennego sanatorium. Chwilę później dopływamy do stosunkowo płytkiego i wąskiego kanału i opływamy największą na całej trasie wyspę. Być może któryś z uczestników wypatrzy tu bobry? Nadgryzione brzozy to właśnie znak ich działalności.
Sama Krutynia to rzeka o głębokości około 65 cm. Dno pokryte jest licznymi kamieniami, ale również wodorostami i liliami wodnymi. Brzegi rzeki są piaszczyste i stosunkowo dostępne. O czystości wody świadczyć może obecność pewnego bezkręgowca. Gąbka słodkowodna nadecznika – gdyż o niej mowa – żyje jedynie w czystych wodach. To dobry szlak, którym warto podążyć w poszukiwaniu miejsc, które nie zostały przekształcone przez człowieka.
Płynąc dalej, w górę rzeki, można napotkać się na sójki, niektórzy podróżnicy wypatrzą zaciekawione wiewiórki. Bez wątpienia dostrzec można też ważki czy widelnice. Moment, w którym uczestnicy dopłyną do spłycenia rzeki to tak zwany „żółty piasek”. Miejsce to wyróżnia się znacząco piaszczystym dnem, które pokryte jest „żółtym” piaskiem. Fakt, iż jest tu płytko sprawia, że ta część rzeki stała się ulubionym miejscem dzieci, które próbują tworzyć własne, małe wyspy.
Na samej rzece uczestnicy często będą mijać małe i większe wyspy. Kępy drzew, które pojawiają się na Krutyni podmywane są przez wodę i z biegiem czasu zmieniają jej bieg. W miejscu, w którym podróżnicy dotrą do wspomnianych wcześniej „złotego piasku” kończą trasę ci wszyscy, którzy skusili się na godziną przeprawę. Ci, którzy wrażeń mają za mało, mogą płynąć dalej aż do Jeziora Krutyńskiego. Taki spływ to kolejne 30 minut atrakcji.
Spływ w dalszym ciągu płynie w górę rzeki. Po pewnym czasie ta intensywnie skręca w prawo i znaleźć można się w tak zwanym zakolu. To nie bez znaczenia. Krutynia właśnie licznym meandrom zawdzięcza swoją nazwę. A te są charakterystyczne dla jej dolnego biegu. Dopływając do kolejnego rozlewiska, na uczestników czekają kolejne atrakcje. Łabędzie, gęsi, czaple – oto, jaki świat można przedstawić najmłodszym uczestnikom wyprawy.
Krutynia to jednak nie tylko ptaki i ssaki, ale również roślinność. Dorodne sosny, dęby i graby doskonale wpasowują się w krajobraz i są idealnym schronieniem dla wielu gatunków zwierząt. Wśród rozmaitych drzew warto szczególną uwagę zwrócić na olszę czarną, która jest najczęściej spotykanym gatunkiem nad wodą. Miłośnicy przyrody z pewnością zauważą też żółte grążele, rdestnice czy wywłóczniki. Oto, prawdziwy raj, w którym znaleźć może się każdy!
Co dalej? Większość osób z pewnością zauważy szczątki drewnianego mostu. To tutaj Krzyżacy przeprawiali się do pobliskiej stanicy myśliwskiej nad Krutynią. Warto też zauważyć, że od mostu do samego Jeziora prowadzi brukowana droga, która wytyczona została w okresie międzywojennym. Dopłynięcie do Jeziora jest też momentem, w którym spływ definitywnie kończy się. Uczestnicy zawracają i spływają z prądem rzeki raz jeszcze mając możliwość podziwiania przyrody.
Jesteśmy otwarci i nie boimy się wyzwań. Dla naszych gości możemy przygotować wyjątkowe atrakcje. Prosimy o kontakt, jeżeli chcą Państwo spędzić spływ w nietradycyjny sposób. W naszym repertuarze mamy między innymi:
- spływy nocne z lampionami, ogniskiem, jak i mazurską kapelą,
- ogniska i imprezy plenerowe.
Wszyscy członkowie naszego Stowarzyszenia posiadają wymagane patenty Przewoźników Żeglugi Śródlądowej. Dzięki temu zagwarantować możemy nie tylko bezpieczeństwo, ale również najwyższą jakość świadczonych usług.
Działamy codziennie w godzinach od 9 do 16. Zapraszamy do kontaktu!